Eli hukkaportin jousi on liian löysä. Koska tuo hukkaportin letku on tukittu ja se näyttää tiiviiltä. (ihan kuivan hiekan peitossa). Kun tunnostaa ettei turpossa olisi vikaa kun kummiskin ollut nelisen kuukautta auto ja ei ole nuo ahtopaineet miksikään muuttunut. eikä pidä ihmeellisempää ääntä. Vai?
Eihän se periaatteessa ole liian löysä , vaan täysin "vakio" vaan.

Eikös se perusjousijäykkyys ole noissa dhx ja dhy moottoreissa 0.7 tai 0.9bar. Eli jousijäykkyys vs ahtopaine = 0.7-0-9bar jossa se aukeaa , eli vastaa pakopainetta X jolla ahtopaine asettuu sinne 1bar hujakoille.
Joku muu voi varmaan vahvistaa jos muistaa, kotona on pari kelloa joissa jommassa kummassa muistaakseni luki vielä se 0.7bar.
Jos tavoittelet sitä paineen nostoa , niin henkilökohtainen mielipide siihen toimenpiteeseen on lisäjousen asennus alkuperäisen kellon jousen rinnalle ja letkun takaisin asennus.
Tällöin tavoiteltu tietyn ahtopaineen toivottu aukeaminen kellolla siirtyy korkeammalle ahtopaineelle, kun esimerkiksi pelkkää tankoa lyhentämällä saa saman , mutta läpän aukeamis alue rajoittuu pienemmälle , jolloin on se "vaara" että korkeille kierroksille mentäessä alkaa paine karkaamaan yli sen toivotun , koska läppä ei enää virtaa tarpeeksi ohi jos aukeaminen rajoittuu liikaa.